Historia grupy

Pierwszy raz ludzie przebrani w mundury ZOMO pojawili się na ulicach Warszawy w 2005 roku w trakcie obchodów 24 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska akcja miała na celu przypomnienie tej, jakże ważnej w najnowszej historii Polski, daty. Większość z uczestników akcji stanowili studenci i wolontariusze, ale wśród nich byli też założyciele naszej grupy.  


Rok później, w okrągłą 25 rocznicę Stanu Wojennego grupa nasza zorganizowała inscenizację na pl. Zamkowym, przedstawiającą starcie demonstracji opozycyjnej z oddziałem ZOMO. Impreza ta odbiła się szerokim echem w mediach oraz w środowisku rekonstrukcyjnym. Była to pierwsza taka inscenizacja wydarzeń ze Stanu Wojennego. 


W 2007 roku podjęliśmy współpracę z producentami filmu „Popiełuszko”. Na potrzeby tego filmu wystawiliśmy grupę ok. 30 „zomowców”, profesjonalnie przygotowanych i umundurowanych z zachowaniem pełnej zgodności historycznej, wyposażonych w mundury i sprzęt taki sam jakiego używało ZOMO w okresie Stanu Wojennego ( w przeciwieństwie do innych produkcji gdzie najczęściej używa się późniejszego umundurowania, z zasobów policyjnych ). Współpraca z ekipą filmową przebiegała w świetnej atmosferze, nasza grupa swym wyszkoleniem i wyposażeniem wzbudzała uznanie ludzi od lat związanych z filmem i telewizją. 


W tym samym roku na zlecenie gminy Bemowo zorganizowaliśmy pod bemowskim ratuszem inscenizację przedstawiającą pacyfikację grupy ludności zgromadzonej przy posterunku wojskowym przy jakimś zakładzie pracy. Nie była to dokładna rekonstrukcja konkretnych wydarzeń, lecz scenka rodzajowa mająca na celu przypomnienie atmosfery tamtych dni.


W roku 2008 zorganizowaliśmy dwie inscenizacje historyczne dotyczące ogólnie mówiąc Stanu Wojennego.Pierwszą była inscenizacja okupacji budynku "zakładu pracy" przez działaczy opozycyjnych i brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddział ZOMO.Drugą odtworzenie sceny potyczek ulicznych w takcie trwania Stanu Wojennego zainscenizowana na Placu Zamkowym w Warszawie. Obie można zobaczyć w naszej galerii filmów i zdjęć.

Po zakończeniu zdjęć do filmu "Popiełuszko" uczestniczyliśmy w kilku następnych produkcjach o których szerzej również w galerii oraz dziale aktualności.

W tej chwili możemy się pochwalić dużym parkiem pojazdów MO oraz wyposażenia i umundurowania, jest to efektem ciągłego poszukiwania i kupowania kolejnych eksponatów dotyczących odtwarzanej przez nas formacji.
Z naszych zbiorów skorzystała ostatnio Komenda Stołeczna Policji wypożyczając kilka eksponatów do Muzeum Policji oraz radiowóz Fiat 125p którego można oglądać przed Pałacem Mostowskich w Warszawie.
 
Dodaj link do:www.dodajdo.com