HISTORIA GRUPY

Pierwszy raz ludzie przebrani w mundury ZOMO pojawili się na ulicach Warszawy w 2005 roku w trakcie obchodów 24 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska akcja miała na celu przypomnienie tej, jakże ważnej w najnowszej historii Polski, daty. Większość z uczestników akcji stanowili studenci i wolontariusze, ale wśród nich byli też założyciele naszej grupy : Michał Kępiński, Ryszard Borzęcki i Bożydar Starosolski.


Rok później, w okrągłą 25 rocznicę Stanu Wojennego grupa nasza zorganizowała inscenizację na pl. Zamkowym, przedstawiającą starcie demonstracji opozycyjnej z oddziałem ZOMO. Impreza ta odbiła się szerokim echem w mediach oraz w środowisku rekonstrukcyjnym. Była to pierwsza taka inscenizacja wydarzeń ze Stanu Wojennego. Współtwórcą scenariusza i organizatorem inscenizacji był Michał Kępiński. Od tego czasu inscenizacje grudniowe trwale wpisały się w kalendarz warszawskich imprez historycznych. 


W 2007 roku podjęliśmy współpracę z producentami filmu „Popiełuszko”.Nasz dowódca Michał Kępiński został konsultantem d.s. Milicji Obywatelskiej. Na potrzeby tego filmu wystawiliśmy grupę ok. 30 „zomowców”, profesjonalnie przygotowanych i umundurowanych z zachowaniem pełnej zgodności historycznej, wyposażonych w mundury i sprzęt taki sam jakiego używało ZOMO w okresie Stanu Wojennego ( w przeciwieństwie do innych produkcji gdzie najczęściej używa się późniejszego umundurowania, z zasobów policyjnych ). W kolejnych zdjęciach do filmu "Popiełuszko" w roku 2008 zostały wykorzystane nasze samochody milicyjne. Wówczas na planie filmowym poznaliśmy innego kolekcjonera aut milicyjnych Przemysława Witowskiego, który po zakończeniu pracy nad filmem dołączył do naszej grupy. Współpraca z ekipą filmową przebiegała w świetnej atmosferze, nasza grupa swym wyszkoleniem i wyposażeniem wzbudzała uznanie ludzi od lat związanych z filmem i telewizją. 


Wcześniej, jeszcze w 2007 roku na zlecenie gminy Bemowo zorganizowaliśmy pod bemowskim ratuszem inscenizację przedstawiającą pacyfikację grupy ludności zgromadzonej przy posterunku wojskowym przy zakładzie pracy. Nie była to dokładna rekonstrukcja konkretnych wydarzeń, lecz symboliczna inscenizacja mająca na celu przypomnienie atmosfery tamtych dni, według pomysłu dowódcy naszej grupy.


W roku 2008 zorganizowaliśmy dwa widowiska historyczne dotyczące Stanu Wojennego. Pierwszą akcją, zainscenizowaną pod Ratuszem Bemowo, była okupacja budynku "zakładu pracy" przez działaczy opozycyjnych i brutalna pacyfikacja dokonana przez oddział ZOMO. Drugą było odtworzenie sceny potyczek ulicznych w takcie trwania Stanu Wojennego zainscenizowana na Placu Zamkowym w Warszawie.

Po zakończeniu zdjęć do filmu "Popiełuszko" uczestniczyliśmy w kilkunastu kolejnych produkcjach filmowych.
1 września 2012 roku odtworzyliśmy jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń Stanu Wojennego jakim była tzw. Zbrodnia Lubińska. W 30 rocznicę tych wydarzeń stworzyliśmy wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej niezapomniane widowisko, które trwale zapisało się w pamięci mieszkańców Lubina. Emocje towarzyszące temu spektaklowi udzieliły się nie tylko widzom ale też samym rekonstruktorom. Wyreżyserowane przez Michała Kępińskiego i Małgorzatę Retkowską widowisko, z niepowtarzalną oprawą muzyczną Dominiki Obrębskiej zostało wyróżnione III nagrodą na Festiwalu Amatorskich Filmów Historycznych 2013 w Zduńskiej Woli w filmie autorstwa Agaty Witowskiej.
W obecnej chwili możemy się pochwalić dużym parkiem pojazdów MO oraz wyposażenia i umundurowania, jest to efektem ciągłego poszukiwania i pozyskiwania kolejnych eksponatów dotyczących odtwarzanej przez nas formacji.
Z naszych zbiorów korzysta również Komenda Stołeczna Policji wypożyczając nasze eksponaty do Muzeum Policji oraz na coroczne obchody Święta Policji.

Michał Kępiński, Ryszard Borzęcki i Bożydar Starosolski, 13 XII 2005 r.

Michał Kępiński, Ryszard Borzęcki i Bożydar Starosolski, 13 XII 2005 r.

Bożydar Starosolski i Michał Kępiński, 13 XII 2005 r.

Bożydar Starosolski i Michał Kępiński, 13 XII 2005 r.

GRH MO i ZOMO na planie filmu Popiełuszko, 2007 r.

GRH MO i ZOMO na planie filmu Popiełuszko, 2007 r.
 
Dodaj link do:www.dodajdo.com