• Brygada Kryzys
    Brygada Kryzys

Beats of freedom - film

W dniu 21.01.2010 w sile 6 funkcjonariuszy ZOMO wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej do plakatu filmu "Beats of freedom".

Film, którego współproducentem jest Instytut Adama Mickiewicza jest dokumentem, opisującym historię polskiego rocka w szerokim kontekście politycznym i społecznym lat 60., 70. i 80.: od przełomowego dla wielu młodych ludzi w tamtym czasie koncertu The Rolling Stones w Warszawie, powstanie i rozwój radiowej Trójki, poprzez przemiany w Polsce po strajkach sierpniowych i "boom" polskiego rocka (debiuty zespołów Maanam, Perfect, Republika, Brygada Kryzys, Dezerter), festiwal w Jarocinie po stan wojenny i kryzysową rzeczywistość lat 80.
Narracja w filmie prowadzona jest na kilku płaszczyznach. Chris Salewicz, brytyjski dziennikarz muzyczny polskiego pochodzenia, spotyka ważnych uczestników i obserwatorów tamtych czasów - Tomka Lipińskiego, lidera zespołów Tilt i Brygada Kryzys, Piotra Nagłowskiego, menedżera i dziennikarza oraz Mirka Makowskiego, fotografa i historyka, którzy opowiadają mu nie tylko o znaczeniu muzyki, ale również o ówczesnej Polsce, rysując w tle niezwykłą historię ostatniego półwiecza. Wywiady te są uzupełnione wypowiedziami, m.in. Kory, Kazika Staszewskiego, Lecha Janerki, Kamila Sipowicza, Marka Niedźwieckiego, Muńka Staszczyka, Zbyszka Krzywańskiego, Jarka Janiszewskiego i Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego.
Kolejnymi elementami filmu są słynna radiowa audycja "Zapraszamy do Trójki" z udziałem Jurka Owsiaka i Wojtka Waglewskiego, wideoblog Krzysztofa Skiby oraz wywiady z historykiem IPN Tomaszem Toborkiem, przedstawicielami opozycji lat 80. - Arkadiuszem Rybickim i Piotrem Niemczykiem, i ówczesnej władzy - Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem.


 
Dodaj link do:www.dodajdo.com