Facebook - Kumpel z przeszłości czyli przenieś się do roku 1944 ...

Ostatnio wzięliśmy udział w projekcie "Kostek i Sosna" stworzonym w celu przypomnienia i zainteresowania Powstaniem Warszawskim. Odegraliśmy kilka scen wykorzystanych w tym przedsięwzięciu.Szczegóły projektu poniżej:

"Kumpel z Przeszłości - 1944 LIVE" to projekt, który powstał w celu przybliżenia historycznych wydarzeń sprzed 65 lat. Został uruchomiony 26 lipca. Wykorzystując portal społecznościowy Facebook, w przeciągu zaledwie miesiąca, pomysłodawcom projektu udało się dotrzeć do blisko 3 tys. osób. Stworzyli oni profile dwóch fikcyjnych postaci - Sosny Dwadzieściacztery i Kostka Dwadzieściatrzy - pary młodych warszawiaków, którzy "na żywo", dzień po dniu przez 63 dni, relacjonują przebieg powstania.

Sosna i Kostek piszą językiem ówczesnej młodzieży, opowiadają o swoich codziennych przeżyciach, umieszczają zdjęcia odzwierciedlające atmosferę tamtego okresu. Losy bohaterów mają silne fundamenty historyczne, dlatego czytając ich internetowy pamiętnik, nie tyle podziwiamy wyobraźnię i umiejętności językowe autorów, ale wręcz przenosimy się w czasie do rzeczywistych wydarzeń z 1944 roku. Sosna i Kostek stali się jednymi z najpopularniejszych postaci na polskim Facebooku. Wśród ich znajomych możemy znaleźć historyków, dziennikarzy, przedstawicieli instytucji kulturalnych i showbusinessu. Razem mają już niemal 3 tys. przyjaciół, którzy komentują ich wpisy i toczą żywe dyskusje na temat Powstania.
Sosna ma 20 lat. Urodziła się na Żoliborzu. Skończyła liceum im. Słowackiego. Pasjonuje się architekturą współczesną i po wojnie chciałaby ją studiować. Jest łączniczką. W PW walczy od początku, tak samo jak jej chłopak Kostek. Sosna walczy w Parasolu, Kostek - w Zośce. Oba bataliony wchodzą w skład zgrupowania Radosław i walczą w tych samych dzielnicach, mimo to Sosna i Kostek nie widują się prawie wcale.
Kostek ma 21 lat, jest z Czerniakowa. Gdy wybuchła wojna kończył szkołę zawodową mechaniczną na Woli przy Okopowej. Potem musiał iść do pracy w niemieckich warsztatach wojskowych. Tam spotkał Jaśka, któryy wciągnął go do konspiracji. Ich zadaniem było remontowanie niemieckich pojazdów wojskowych tak, aby zacinały się w najważniejszych momentach walki. Walczył na Woli i na wolskich cmentarzach wyznaniowych, wyzwalał też obóz koncentracyjny na ul. Gęsiej.

- 1944 LIVE - jest dowodem na to, że doniosłe wydarzenia sprzed lat nie muszą pozostawać tylko zakurzoną kartą historii oraz, że młodych ludzi znudzonych tradycyjnymi lekcjami można zainteresować wydarzeniami z przeszłości - twierdzą pomysłodawcy projektu. Projekt trwa do 5 października.


 
Dodaj link do:www.dodajdo.com