Historia Kowalskich - Film

W ubiegłym i bieżącym roku braliśmy udział w zdjęciach do filmu którego emisję zaplanowano na niedzielę 25.10.2009 o godz. 18.00 w TVP2.
Tym razem w mundurach żandarmerii niemieckiej

Film jest próbą fabularnej rekonstrukcji życia miasteczka Ciepielów koło Radomia, a zwłaszcza żyjących w symbiozie dwóch społeczności: polskiej i żydowskiej. - To wstrząsająca i kompletnie nieznana światu, ale także nieznana dzisiejszej opinii publicznej w Polsce historia wielu polskich rodzin, wielu Kowalskich, którzy, by ocalić swych sąsiadów, polskich Żydów, narażali życie własnych dzieci – mówi Maciej Pawlicki, reżyser i producent filmu „Historia Kowalskich”.
Konstrukcja filmu oparta jest na relacjach naocznych świadków tragedii, członków rodzin zamordowanych, a także fabularnej inscenizacji tamtych zdarzeń.
Jesienią 1942 r. Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukryli swoich sąsiadów – Elkę Cukier i Bereka Pinechesa, syna ciepielowskiego krawca.
6 grudnia 1942 r. o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom – Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci…


 
Dodaj link do:www.dodajdo.com