• fot.Pasterski Radosław
    fot.Pasterski Radosław

WRONIEC

O autorze
Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań ? w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu ?Polityki?, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009
08.12.2009 jednym z warszawskich liceów zainaugurowana została akcja społeczno-edukacyjna "Pamiętaj o 13 grudnia". Zbliża się 28. rocznica stanu wojennego.


To wspólna akcja Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Centrum Kultury. Jej celem jest przypomnienie o tamtych wydarzeniach za pomocą języka współczesnej kultury. Narzędzia akcji to książka, audiobook, gra edukacyjna i spot telewizyjny.
Sercem akcji jest wyjątkowa książka Jacka Dukaja „Wroniec", która jest już w księgarniach. Opowiada historię stanu wojennego z perspektywy dziecka. Śledzimy w niej losy głównego bohatera - małego chłopca Adasia zagubionego w ogarniętym chaosem i grozą mieście. Do nagrania audiobooka „Wrońca" zaproszony został wybitny aktor Jan Peszek.
Na potrzeby akcji przygotowano grę edukacyjną „Wroniec" opowiadającą o stanie wojennym, inspirowaną ilustracjami z książki autorstwa Jakuba Jabłońskiego. Ten sam artysta jest także autorem spotu telewizyjnego, który ukaże się w przyszłym tygodniu w polskich stacjach telewizyjnych. Spot powstał w studiu Tomasza Bagińskiego, autora legendarnej „Katedry". Kazik Staszewski nagrał dwa utwory muzyczne do słów piosenek Jacka Dukaja: „Piosenkę członka" i „Piosenkę milipantów". Teksty piosenek zawarte są w książce „Wroniec". Oba utwory są dostępne na bezpłatnie dystrybuowanych płytach CD. Jacek Dukaj nie planował takiego zamieszania wokół swojej książki. Napisał "Wrońca", bo zaintrygowało go, że temat stanu wojennego wciąż jest przez literaturę pomijany.
Czy taka zabawa historią to dobry pomysł? Anna Brzezińska, podobnie jak Jacek Dukaj pisząca fantastykę, ale także historyczka, nie jest przekonana. - Trochę mnie martwi zamienianie historii w zabawę. Owszem, to pomaga wciągnąć ludzi w te wydarzenia, ale z drugiej strony - one nie były przecież wcale "fajne", to nie była zabawa w wojnę. Jako matka dwóch synów wolałabym, żeby się inaczej bawili - kończy Brzezińska. Inaczej ocenia to Andrzej Arseniuk z IPN: - Wiem, że taka forma przekazu historycznego jest krytykowana, ale jest też wciągająca i pobudza wyobraźnię. Właśnie tak można zachęcić młodzież do zainteresowania się historią - mówi.
Tak samo myślą "zomowcy", którzy przyszli do warszawskiego liceum przy Bednarskiej (gdzie zainaugurowano akcję "Pamiętaj o 13 grudnia"), wprowadzić nieco "stanowojennej" atmosfery. - Chodzi o to, żeby pokazać żywą historię, bo młodzieży nie interesuje czytanie książek - mówią jeden przez drugiego Radek i Mateusz (roczniki 1988 i 1989), studenci archeologii i członkowie grup rekonstrukcji historycznej. - Kiedy ludzie przechodzą obok nas, mogą zobaczyć, jak to wyglądało, dotknąć, zapytać. Wtedy jest szansa, że coś zapamiętają, a nawet się zainteresują.
Najlepszym przykładem, że to może działać, jest trzeci "zomowiec" - Gracjan, barman (rocznik 1989). - Zobaczyłem cztery lata temu rekonstrukcję akcji powstańców na Starówce. Zacząłem czytać, dołączyłem do grupy, wiem więcej i pokazuję innym. Jedni wzruszają ramionami, inni może zadadzą sobie pytanie, co było dalej i sięgną po książki - odpowiada.

Relacja z imprezy na antenie TVN24
W akcji wzięla udział nasza Nysa OW i 6 funkcjonariuszy ZOMO.
 
Dodaj link do:www.dodajdo.com